Akcja „Porządki nad Stobnicą 2020”. Podsumowanie

Przedstawiamy rezultaty naszej sobotniej Akcji (03.10). Wydaje się, że jak na pierwszy raz wyszło całkiem nieźle :)

W Brzozowie, dzięki grupie pod kierunkiem Anety Masłyk i Madzi Korony (ze Stowarzyszenia Przestrzeń Twórcza), uprzątnięto kilka skupisk odpadów na Jakli. Sześć osób zebrało w sumie 11 worków przeróżnych śmieci.

W Humniskach 8 osób zbierało śmieci na kopalni, a na Zagrodach pracował pan sołtys Stanisław Kułak w towarzystwie córki. Tutaj akcję koordynowała Dorotka Fabisiak, prezes Stowarzyszenia „Mam pomysł”. Rezultat to 17 worków odpadów.

W Zmiennicy Akcję zorganizowała radna Urszula Tesznar i sołtys Sylwester Tesznar przy udziale panów Zbigniewa Bąka i Krzysztofa Chrobaka z rady sołeckiej oraz pana Adama Podkula. Wysprzątany został zabytkowy park dworski, na terenie którego zebrano 9 worków odpadów. Na marginesie – wiemy, że Zmiennica nie leży nad Stobnicą, ale wcale nam to nie przeszkadzało we wspólnej Akcji. Ot, taka nazwa projektu.

Grupa Dobra Myśl i przyjaciele sprzątała w Grabownicy centrum wioski i teren w pobliżu kościoła. Było nas dwanaścioro, pracował z nami także pan sołtys Dominik Arendarczyk. W sumie na tym niewielkim skrawku wsi zebraliśmy 27 worków śmieci.

Po pracy na uczestników czekała kiełbaska z grilla i inne smakołyki przygotowane przez Anię Krzysztyńską i Sylwię Pietranowicz z GDM. Bardzo się cieszymy, że dotarła do nas część uczestników z innych wiosek. Miło było się poznać i porozmawiać, a przede wszystkim podziękować za pracę, bo wiemy, że ta nasza Akcja nie należała do najprzyjemniejszych.

Kiedy zgromadziliśmy się w siedzibie Dobrej Myśli, oprócz miłych pogaduszek, nasunęły się też refleksje. A one już takie wesołe nie były. Praca w terenie uzmysłowiła nam, że śmieci jest dużo więcej, niż przypuszczaliśmy. Zarośla, trawy kryją masę szkła, puszek, opakowań, a wszędzie zalegają niewyobrażalne ilości niedopałków. Wśród tego trafiają się odpady niebezpieczne (np. opakowania po chemikaliach) i elektrośmieci. To wszystko zalega w miejscach uczęszczanych, wybieranych na trasy spacerów, w pobliżu strumieni, rzeczek, a nawet studni. A przecież taki „śmieciowy miks” stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia! Dodajmy, że większość zebranych przez nas zmieszanych śmieci to odpady, które – gdyby nie zostały wyrzucone i nie leżały, gdzie popadnie – nadawałyby się do recyklingu, ale rozmokły papier, kruszący się plastik, zanieczyszczony ziemią i roślinnością, potłuczone szkło – można już tylko wrzucić do czarnego worka.

Po tej Akcji mamy wszyscy świadomość, że zaledwie rozpoczęliśmy oczyszczanie naszych miejscowości, bo masa śmieci pozostała. Możemy tylko ufać, że niektórzy się opamiętają i te niewielkie przestrzenie, które z grubsza uporządkowaliśmy, nie zostaną ponownie zaśmiecone. Mieszkamy w zielonej, pięknej krainie, którą zachwycają się przyjezdni, zazdroszczą mieszkańcy miejskich blokowisk, może w końcu to doceńmy!

Akcję postaramy się kontynuować i rozszerzyć na wszystkie miejscowości Gminy Brzozów. Już teraz zapraszamy organizacje społeczne i mieszkańców do zgłaszania się do nas z propozycjami uporządkowania konkretnych miejsc.

Grupa Dobra Myśl dziękuje panu Szymonowi Stapińskiemu – Burmistrzowi Brzozowa, oraz panu Zbigniewowi Irzykowi – prezesowi Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Brzozowie – za wsparcie finansowe i organizacyjne.

Porządki nad Stobnicą mogły odbyć się w 4 miejscowościach dzięki niezawodnym Przyjaciołom – społecznikom. Dziękujemy Stowarzyszeniu Przestrzeń Twórcza z Brzozowa, nowo powstałemu Stowarzyszeniu „Mam Pomysł” z Humnisk, sołtysom wsi Humniska, Zmiennica i Grabownica oraz społecznikom niezrzeszonym i młodzieży.

Podsumowanie w liczbach:

32 osoby w ciągu zaledwie 2 godzin zebrały 77 worków odpadów (!) Na osobę to wynik 2,4 worka.
Zebrano z podziałem na frakcje:

  • 36 worków odpadów zmieszanych (czarny),
  • 23 worki ze szkłem (zielony)
  • 15 worków plastiku i metalu (żółty),
  • 3 worki odpadów biodegradowalnych (trafiły do kompostownika).

Fotorelacja z Brzozowa, Humnisk, Zmiennicy
i z Grabownicy

Brzozów, sprzątanie na Jakli. Fot. M. Korona, A. Masłyk

Humniska – sprzątanie na kopalni i na Zagrodach. Fot. D. Fabisiak

Zmiennica – sprzątanie parku dworskiego. Fot. U. Tesznar

Grabownica – centrum wsi, boisko za budynkiem gminnym i tereny wokół, dróżka w kierunku koscioła. Fot. M. Michańczyk, A. Galant

Stół zastawiony. Czas na relaks i pogaduchy :)

Tekst: A. Haudek