Złocone zbożem wieńce dziękczynne

Jak co roku w Święto Matki Boskiej Zielnej dwie grabownickie organizacje kobiece – Koło Gospodyń Wiejskich i Grupa Dobra Myśl – wykonały tradycyjne wieńce dożynkowe. Te piękne dzieła są podziękowaniem za wstawiennictwo Matki Bożej i dobre plony z naszych pól i ogrodów. Wspaniała to tradycja, której pielęgnowanie wymaga jednak niemałych zdolności artystycznych i zapobiegliwości, gdyż nie można się spóźnić ze zbiorem najpiękniejszych kłosów zbóż.

W tym roku panie z Koła Gospodyń Wiejskich wykonały wieniec w kształcie grabownickiej dzwonnicy, a Grupa Dobra Myśl zaprezentowała wiejską kapliczkę Maryjną. Po raz kolejny twórczynie zaskoczyły nas inwencją i kunsztem. Podziwiamy i gratulujemy!

Wieńce dożynkowe stanęły 15 sierpnia przed ołtarzem i można je będzie podziwiać jeszcze przynajmniej przez tydzień.

Od zaplecza…

Fot. Ola Haudek

Obejrzyjcie wieńce z poprzednich lat, które znajdują się w naszych wpisach, oto linki z tekstami i zdjęciami:
Wieńce 2021
Wieńce 2020
Wieńce 2019
Wieńce 2018
Wieńce 2015

Matce Boskiej w podzięce. Wieńce dożynkowe 2021

Święto Matki Bożej Zielnej to dziękczynne nabożeństwa i modlitwy skierowane do Matki Boskiej za opiekę nad ludźmi i ich plonami, za urodzaj. Wyrazem tej wdzięczności są też wieńce dożynkowe, które i w tym roku stanęły przed grabownickiem ołtarzem. Panie z naszego Koła Gospodyń Wiejskich wykonały misterną grotę Matki Bożej, a Grupa Dobra Myśl zaprezentowała święty krzyż, u którego podstawy spoczęły symbole chrześcijaństwa: ryby i chleb. Jest co podziwiać!

Wieniec po lewej: KGW, po prawej – GDM.

Gratulujemy projektantkom i realizatorkom pomysłu i przepięknego wykonawstwa.

Fot. Ola Haudek

Dzisiaj 2. spotkanie warsztatowe w Grabownicy

2. spotkanie warsztatowe

Przeddzień święta Matki Bożej Zielnej spotykamy się, aby złożyć wytworzone elementy wieńców w całość i przyozdobić je w świeże rośliny i kwiaty. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Dzisiaj warsztaty w Grabownicy, a w piątek (16.08) w Zmiennicy.

Zachęcamy do przyniesienia ze sobą ziół i kwiatów, abyśmy mogli wspólnie przygotować także wiązanki zielne.

Dziękujemy za piękną pracę na warsztatach!

Czwartkowe warsztaty wieńców dożynkowych przebiegły w bardzo pracowitej atmosferze, gdyż zajęcia obejmowały wytworzenie elementów do dwóch wieńców.

Na wstępie pani Ania Przystasz przedstawiła swoją prezentację, która zawierała – oprócz wiedzy o tradycji tworzenia wieńców – zdjęcia z warsztatów, które Grupa Dobra Myśl przeprowadziła w 2015 r. Z sentymentem patrzyliśmy na te fotografie, gdyż wówczas dla początkującej Grupy było to bardzo duże wyzwanie koncepcyjne i organizacyjne. Bardzo nam miło, że uczestniczący tamtych pierwszych warsztatów stawili się i tym razem.

Na czwartkowych warsztatach nie zabrakło też społeczników i dobrych przyjaciół grabownickiej Grupy. Była zatem pani Bogusława Krzywonos (Salonik w Krzywem Zwierciadle), panie Magdalena Korona, radna powiatowa, i Aneta Masłyk, prezeska Stowarzyszenia Przestrzeń Twórcza. Świetnie radziły sobie z robótkami ręcznymi nasze panie policjantki – Agnieszka Drozd i Anna Karaś. Dopisali również przedstawiciele lokalnych mediów: panowie Jan Wolak (Portal Brzozowiana) i Andrzej Józefczyk (Nowe Podkarpacie). Było też liczne grono osób, które uczestniczyły w naszych warsztatach po raz pierwszy, bardzo się z tego cieszymy i już zapraszamy na kolejne przedsięwzięcia GDM.

Prace warsztatowe koordynowała pani Marta Krupa, a pan Roman Krupa działał tam, gdzie dla innych już było za trudno. Dziękujemy!

Dopełnieniem spotkania była wystawa fotografii Marcina Michańczyka pod tytułem – „Wsi spokojna, wsi wesoła”. Marcinowi udało się uchwycić w kadrze cały urok naszych pól w porze letniej, tuż przed żniwami.

A skoro w każdym kątku sali dominowały różne gatunki zbóż, była to świetna okazja, aby w przerwie nauczyć się je rozpoznawać. W botaników zamienili się najmłodsi uczestnicy warsztatów, którzy rysowali kłosy, aby tym lepiej zapamiętać, jak rozróżnić pszenicę od jęczmienia albo owies od żyta. Każdy botanik za swój rysunek został nagrodzony drobnym upominkiem.

Efekty pracy uczestników warsztatów najlepiej widać na fotografiach, ale spotkanie miało też inny cel, który w gruncie rzeczy dla Grupy jest tak samo ważny, jak doskonalenie technik wykonawczych – jest nim spotkanie samo w sobie, wspólna praca dzieci i dorosłych, po prosty bycie razem. I za to dziękujemy!

Ciąg dalszy nastąpi, gdyż wytworzone elementy trzeba złożyć w całość i przyozdobić wieńce w świeże rośliny i kwiaty, dlatego zapraszamy na drugie spotkania warsztatowe i w Grabownicy, i w Zmiennicy.

  • w Grabownicy 14 sierpnia o – 17.00 (sala KGW – Arka)
  • w Zmiennicy 16 sierpnia – również o 17.00 (sala OSP).

Zachęcamy do przyniesienia ze sobą ziół i kwiatów, abyśmy mogli wspólnie przygotować także wiązanki zielne.

Warsztaty wieńców dożynkowych w Grabownicy i Zmiennicy zostały dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Brzozowie.

Fotorelacja, fot. GDM

Warsztaty w Zmiennicy

Pierwsze z zaplanowanych warsztatów wieńców dożynkowych już za nami!

W ubiegły poniedziałek (05.08) realizatorzy projektu pn. „Wieńce dożynkowe dziadków i wnuczków” oraz liczna grupa utalentowanych mieszkańców Zmiennicy zebrała się w sali tamtejszej OSP i bez ociągania rozpoczęła tworzenie wieńca dożynkowego.

W ciągu 3 godzin powstały pierwsze misterne elementy, dla których materiałem wyjściowym były tradycyjnie: kłosy zbóż, ziarna i zioła. Obyczaj tworzenia wieńców jest stary, ale na warsztatach pracowali uczestnicy w każdym wieku – kilkuletnie dzieci, młodzież, mamy i babcie. Pracę w grupach koordynowała pani Marta Krupa z Orzechówki – niezawodna instruktorka, która nikomu nie pozwoliła się nudzić.

W przerwie na poczęstunek zebrani obejrzeli prezentację pani Ani Przystasz (GDM), która opowiedziała o związku święta Wniebowzięcia Maryi z dziękczynnym święceniem plonów oraz na przykładach wieńców z różnych części Polski przybliżyła ich symbolikę.

Grupa Dobra Myśl dziękuje za miłe przyjęcie, gościnność i wspólną pracę gospodyniom spotkania: pani Urszuli Tesznar, radnej miejskiej, pani Danucie Dziedzic, przewodniczącej Koła Gospodyń w Zmiennicy oraz wszystkim członkiniom Koła.

Dziękujemy też za miłą asystę ks. Józefowi Cieklińskiemu, proboszczowi zmiennickiej parafii, oraz panu Sylwestrowi Tesznarowi, sołtysowi wsi. Pisząca te słowa jest wdzięczna również za oprowadzenie po pięknym parku oraz za zwiedzenie świątyni.

Warsztaty, mające na celu kultywowanie tradycji Powiatu Brzozowskiego, są realizowane dzięki dofinansowaniu Starostwa Powiatowego w Brzozowie.

A już jutro spotykamy się w Grabownicy! Zapraszamy na warsztaty graboszczan i wszystkich chętnych! Dodatkową atrakcją spotkania będzie wystawa fotograficzna Marcina Michańczyka pt. „Wsi spokojna, wsi wesoła”.

Fotoreportaż ze Zmiennicy:

Czas na wieńce dożynkowe – zapraszamy na warsztaty

Grupa Dobra Myśl oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Zmiennicy zapraszają na spotkania warsztatowe, w trakcie których wspólnie wykonamy z płodów naszych pól wieńce dożynkowe oraz wiązanki zielne.

Zapraszamy Wszystkich, którzy lubią prace ręczne i wesołe towarzystwo!

Projekt dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Brzozowie – DZIĘKUJEMY!

Bardzo się cieszymy, że w tym roku warsztaty będą realizowane w dwóch miejscowościach. Bowiem nowo powstałe Koło Gospodyń Wiejskich ze Zmiennicy przyłączyło się do nas i organizuje je u siebie.

W ramach 2 spotkań warsztatowych w Grabownicy i Zmiennicy wykonamy po 2 wieńce i wiązanki zielne. W trakcie pracy przewidzieliśmy przerwę na poczęstunek; obejrzymy też prezentację, która poszerzy naszą wiedzę na temat symboliki wieńców i ich historii.

W 2015 r. Grupa Dobra Myśl przeprowadziła pierwszy raz warsztaty wieńców dożynkowych. Wówczas w ciągu dwóch spotkań warsztatowych dzieci, młodzież i dorośli (głównie seniorzy) wykonali 3 wieńce dożynkowe. Co nas wówczas zaskoczyło – liczny udział dorosłych i dzieci oraz ogromne zaangażowanie jednych i drugich. Uznaliśmy więc, że warto te warsztaty powtórzyć i pokazać swoim dzieciom piękną tradycję, która w Brzozowskim jest nadal żywa. Wierzymy, że najlepszym sposobem zachowania tradycji jest włączenie do niej naszych dzieci. Dlatego serdecznie zapraszamy mamy i babcie ze swoimi pociechami w każdym wieku. Praca znajdzie się dla każdego :) Nuda nam nie grozi!

Stanęły przed ołtarzem w podzięce Matce Boskiej Zielnej

Zapachniało w grabownickiej „Kawiarence juniora i seniora” ziołami, świeżym sianem. Zaszeleściły kłosy zbóż i ozdobne trawy, rumieniła się jarzębina i kwiaty naszych ogrodów. Różnokolorowe fasole, groch, soczewica… zamiast do garnka trafiły na warsztaty. Seniorzy wraz z dziećmi wzięli się do pracy, w jej efekcie wczoraj (15 sierpnia) przed ołtarzem grabownickiego kościoła stanęły trzy wieńce dożynkowe w podzięce Matce Bożej Zielnej.

Grupa Dobra Myśl zakończyła trzecią inicjatywę pt. „Wieniec dożynkowy dziadków i wnuczków” realizowaną w ramach projektu „Akademia Aktywnych Obywateli – Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Po dwóch wcześniejszych spotkaniach w Kawiarence – dla juniorów (Kiedy pada deszcz…) i seniorów (Grabownica mojego dzieciństwa) – przyszedł czas na międzypokoleniowe spotkanie i wspólną pracę. W trakcie pracowitych warsztatów grabownickie seniorki i dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat wykonały wieńce dożynkowe. Wszystko to pod kierunkiem instruktorki warsztatów, niezwykle utalentowanej osoby – pani Marty Krupy z Orzechówki. Niektórzy zapewne kojarzą rzeźby w drewnie pani Marty; anioły i świątki prezentowane na przykład w brzozowskim muzeum. W kawiarence na twórczynię z Orzechówki czekało jednak inne nie lada zadanie: zaprojektowanie trzech wieńców, rozpisanie długiej listy potrzebnych elementów i przeróżnych materiałów. Przygotowania trwały od czerwca.

Ku radości Grupy Dobra Myśl na warsztaty stawiło się liczne grono pań i dzieci chętnych do pracy – w sali dawnego kina zrobiło się gwarno. Pewne obawy organizatorek budził fakt, czy da się pracować w tak dużej grupie z udziałem nawet całkiem małych dzieci. Tu jednak Pani Marta okazała się niezastąpiona, szybko i umiejętnie rozdzieliła prace dzieciom i dorosłym, każdemu zgodnie z możliwościami.

Tak więc z zapałem tworzyliśmy małe elementy wielkiej całości. Stopniowo, w miarę posuwania się pracach wyłaniał się zamysł naszej instruktorki, a my byliśmy coraz bardziej zachwyceni i zdumieni, że spod naszych rąk wychodzą takie ładne rzeczy. Było przy tym dużo śmiechu, sympatycznych pogaduszek.

Na drugie spotkanie warsztatowe realizatorka projektu, pani Anna Przystasz przygotowała dodatkowo prezentację i zaznajomiła nas z pradawnymi korzeniami tradycji wicia wieńców; przedstawiła związek żniw ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i co symbolizują poszczególne elementy wieńców. A że my już nie czuliśmy się nowicjuszami w tej dziedzinie, żywo komentowaliśmy i porównywaliśmy nasze wieńce z tymi ze zdjęć – z różnych regionów Polski.

Elementy, które wykonaliśmy w ciągu tych dwóch spotkań, w ostatniej godzinie warsztatów zostały razem połączone i uformowały się w trzy charakterystyczne symbole, często wykorzystywane w wieńcach: krzyż z sercem Jezusa, kielich i kosz urodzajny z płodami ziemi.

Całkiem nieskromnie powiemy – piękne te nasze wieńce… Jednak pomysłodawczynie warsztatów podkreślają, że nie ich uroda była głównym celem wszystkich starań, ani nawet 100-procentowa zgodność z ludową tradycją – celem było samo spotkanie i wspólna praca dzieci i seniorów.

Grupie Dobra Myśl dopisało szczęcie, że na poprowadzenie warsztatów zgodziła się pani Marta. Jesteśmy jej bardzo wdzięczne, że podjęła się tego zadania i w tak piękny sposób ożywiła z nami tradycję. Dzielnie jej w tej pracy asystował i pomagał mąż – pan Roman Krupa oraz córka.

Warto podkreślić, że w warsztatach wzięły udział wspaniałe grabownickie panie – babcie, które same wiele potrafią i przede wszystkim chętnie się dzielą swoimi umiejętnościami z dziećmi i nie tylko. Bardzo dziękujemy! Podziękowania należą się również wszystkim dzieciom – pracowaliście pierwszorzędnie, zasłużyliście na najwyższe pochwały. Możecie być z siebie dumni!

Na koniec, Grupa Dobra Myśl pragnie podziękować księdzu dziekanowi Stanisławowi Jachowiczowi za poświęcenie naszych wieńców i życzliwe słowa. To, że stanęły w święto Matki Bożej Zielnej przed ołtarzem, jest dla uczestników warsztatów największą nagrodą. Po prawdzie przed ołtarzem stanął jeszcze i czwarty, piękny wieniec – wykonany przez grabownickie koło gospodyń. Oby urodzaj na polach i urodzaj na wieńce jak najdłużej trwał w Grabownicy…

 

We wrześniu Grupa Dobra Myśl zaprasza do Kawiarenki seniorów na spotkanie poświęcone zdrowiu, pt. „O co gniewa się Twój lekarz?”. Termin spotkania wkrótce podamy.