Nasze pierniczki już gotowe – relacja

Wzorowe gospodynie mawiają: prace przed świętami trzeba dobrze rozplanować. Nie zawsze się to udaje, ale tym razem zaczęliśmy wzorowo – od pierniczków, bo jak wiadomo, lepsze, gdy poleżą.

Na ostatnie w tym roku spotkanie, w niedzielę 17 grudnia, Grupa Dobra Myśl zaprosiła wszystkich wielbicieli świątecznych robótek. Pierniczkowe warsztaty dla małych i dużych odbyły się w sali Domu Strażaka w Grabownicy. Przybyłych witała piękna, rozłożysta choinka – podarunek od Państwa Haliny i Piotra Adamskich – którą w trakcie spotkania świątecznie przyozdobiliśmy.

Pierniczkowe warsztaty odbyły się już po raz trzeci i cieszą się coraz większą popularnością. W tym roku do lukrowania przystąpiło około 150 osób. Lukrowali wszyscy: dzieci, młodzież, rodzice i babcie. Spotkanie poprowadziła Anna Szuba, na co dzień przewodnik PTTK po pięknej Italii. W słowach kilku przypomniała zebranym, jak zaczęła się wielka kariera pierników. Historia ich wyrobu sięga bowiem średniowiecza, a same toruńskie pierniki liczą sobie siedem stuleci. Pani Ania nawiązała też do początków naszego przedsięwzięcia, mianowicie do Św. Mikołaja biskupa, który ma u nas szczególne poważanie, bo jest patronem grabownickiej parafii. A także do tego, że u podstaw pomysłu na warsztaty legła myśl, aby dzieci samodzielną pracą podziękowały świętemu, który 6 grudnia nie zapomina o żadnym z nich.

Po pouczającym wstępie scenę opanowała pokaźna grupa szkolnego oddziału „zerówki”, która swój program artystyczny dedykowała właśnie św. Mikołajowi. Podopieczni pań Barbary Sowińskiej i Izabeli Zając bardzo poważnie podeszli do występu i z wielkim zaangażowaniem recytowali, śpiewali oraz tańczyli dla ulubionego świętego. Przekonali chyba wszystkich, że zima z Mikołajem jest pachnącym, ciepłym majem.

Następnie na stoły wpłynęły sterty pierniczków, barwne lukry i przeróżne posypki. Pracowano w skupieniu, chrupiąc od czasu do czasu piernikowe odłamki. Dzieciom pomagali dorośli, próbując zapanować nad przelewającą się słodyczą. Stopniowo powstawały małe cudeńka…

Równolegle działały trzy warsztaciki: tradycyjnie Anna Zarych rozłożyła swój warsztacik ozdób choinkowych z papieru, a obok zaprzyjaźniona z GDM dekoratorka ze Starej Wsi – Agnieszka Mrozek uczyła wszystkich chętnych, jak wykonań zgrabną choineczkę z rzeczy, które praktycznie każdy ma w domu. Trzeci warsztacik pośrodku sali rozłożyła nowa znajoma – Katarzyna Rakoczy, która niestrudzenie produkowała ozdoby z lukru plastycznego i uczyła, jak posługiwać się tym jadalnym tworzywem. Panią Kasię, graboszczankę, widzowie telewizyjnej „Dwójki” na pewno kojarzą z 3. edycji programu Bake Off – Ale ciacho!, w którym doszła aż do półfinału. Oprócz mistrzowskich wypieków, nasza uzdolniona cukierniczka pięknie również promowała rodzinne strony w spocie telewizyjnym – ekipa filmowa kręciła go w „Małym skansenie” Tomasza Kędry, a Kasia wystąpiła w grabownickim stroju ludowym. Mogę już zdradzić, że w przyszłym roku z jej udziałem zorganizujemy warsztaty cukiernicze dla dorosłych.

Po raz pierwszy członkowie GDM pochwalili się też swoimi wyrobami – mały bazarek zaaranżowała Anna Przystasz, która sama jest rękodzielniczką tworzącą ogromne ilości prześlicznych ozdób na cele charytatywne.

Jak wielki był zakres niedzielnych prac, niech świadczy fakt, że szefowe piernikowych wypieków Anna Krzysztyńska i Agnieszka Prugar doliczyły się 13 kg mąki, którą Grupa „przerobiła” na pierniczki (każda wzorowa gospodyni z pewnością łatwo obliczy, ile z tego wychodzi ciasteczek). Dzieci swoje wyroby zabrały do domu, miejmy nadzieję, że dotrwają do pierwszej gwiazdki i będą się pięknie prezentować na choinkach. Tradycyjnie Grupa przekazała księdzu proboszczowi 60 piernikowych upominków dla chorych z grabownickiej parafii.

W warsztatach wzięli także udział: Zofia Olejko, kierownik Zespołu „Graboszczanie”, Małgorzata Zimoń, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Grabownicy, Aneta Masłyk, prezes Stowarzyszenia Przestrzeń Twórcza, Dominik Arendarczyk, sołtys Grabownicy, Tadeusz Stępień, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska, Damian Kierek, Wydział Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Brzozowie oraz przedstawiciele lokalnych mediów: Katarzyna Żabska (RBRINFO.pl), Jan Wolak (BRZOZOWIANA.pl), Andrzej Józefczyk („Nowe Podkarpacie”) oraz Marcin Michańczyk, fotograf.

Dziękujemy wszystkim za przybycie, wspólną pracę, przemiłą atmosferę i, być może, tworzenie nowej, dobrej tradycji.

***

Grupa Dobra Myśl dziękuje dyrekcji i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Grabownicy Starzeńskiej za pomoc w organizacji warsztatów oraz Tadeuszowi Stępniowi, prezesowi Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska, za wsparcie finansowe.
Państwu Halinie i Piotrowi Adamskim, którzy w Grabownicy prowadzą gospodarstwo rolno-szkółkarskie – DZIĘKUJEMY za piękną choinkę!

Obszerny wywiad z Kasią Rakoczy prawdopodobnie opublikujemy jeszcze przed świętami. Zaglądajcie do nas!