Wieńce dożynkowe, Grabownica – Zmiennica 2019

Lato ogorzało i zarumieniło się, jak jabłko w sadzie. Złoci się w ziarnach zbóż, czerwieni w pomidorach. Ziemia dzieli się z nami całym dobrem, czas zbiorów, czas nagrody dla rolników i ogrodników…
Czas na dziękczynną modlitwę do Matki Bożej Zielnej za łaskę urodzaju!

Wyrazem naszej wdzięczności są wieńce dożynkowe, które ozdobiły ołtarze grabownickiego kościoła. Misterne i kruche, skomponowane ze zbóż, ziół i kwiatów, w tym roku są dziełem wielu rąk grabownickich pań, dzieci i młodzieży. Gratulujemy i podziwiamy!
Tradycyjnie wieniec wykonały członkinie grabownickiego Koła Gospodyń Wiejskich, a do asysty przed ołtarzem dołączyły dwa wieńce powstałe na warsztatach Grupy Dobra Myśl. W warsztatach wzięli udział mali i duzi graboszczanie – to efekt ich pracy.

Od lewej wieniec symbolizujący Matkę Boską Królową Nieba i Ziemi (GDM), po prawej – wieniec z centralnym krzyżem i orłem w koronie, symbolizujący oddanie Narodu Polskiego w opiekę Bożą (KGW).

Trzeci wieniec, widoczny w galerii poniżej, przedstawia Serce Chrystusowe zamknięte w królewskiej koronie ze zbóż – powstał również na warsztatach.

Fot. Ola Haudek

Na koniec prezentujemy również zdjęcie przekazane nam przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zmiennicy, na którym widzimy ostateczny efekt ich pracy – czyli wieniec dożynkowy wytworzony na warsztatach z Dobrą Myślą. Gratulujemy i bardzo dziękujemy za to przemiłe i owocne wspólne przedsięwzięcie. Wieniec jest przepiękny!

Fot. KGW w Zmiennicy

Jeśli ktoś ciekaw, jak powstają takie okazałe i misterne wieńce, proszę zajrzeć pod poniższe linki, tam fotorelacje z naszych warsztatów:
Warsztaty wieńców w Grabownicy

Warsztaty wieńców w Zmiennicy

Warsztaty wieńców dożynkowych w Grabownicy i Zmiennicy odbyły się dzięki dofinansowaniu Starostwa Powiatowego w Brzozowie.