Dzisiaj 2. spotkanie warsztatowe w Grabownicy

2. spotkanie warsztatowe

Przeddzień święta Matki Bożej Zielnej spotykamy się, aby złożyć wytworzone elementy wieńców w całość i przyozdobić je w świeże rośliny i kwiaty. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Dzisiaj warsztaty w Grabownicy, a w piątek (16.08) w Zmiennicy.

Zachęcamy do przyniesienia ze sobą ziół i kwiatów, abyśmy mogli wspólnie przygotować także wiązanki zielne.

Dziękujemy za piękną pracę na warsztatach!

Czwartkowe warsztaty wieńców dożynkowych przebiegły w bardzo pracowitej atmosferze, gdyż zajęcia obejmowały wytworzenie elementów do dwóch wieńców.

Na wstępie pani Ania Przystasz przedstawiła swoją prezentację, która zawierała – oprócz wiedzy o tradycji tworzenia wieńców – zdjęcia z warsztatów, które Grupa Dobra Myśl przeprowadziła w 2015 r. Z sentymentem patrzyliśmy na te fotografie, gdyż wówczas dla początkującej Grupy było to bardzo duże wyzwanie koncepcyjne i organizacyjne. Bardzo nam miło, że uczestniczący tamtych pierwszych warsztatów stawili się i tym razem.

Na czwartkowych warsztatach nie zabrakło też społeczników i dobrych przyjaciół grabownickiej Grupy. Była zatem pani Bogusława Krzywonos (Salonik w Krzywem Zwierciadle), panie Magdalena Korona, radna powiatowa, i Aneta Masłyk, prezeska Stowarzyszenia Przestrzeń Twórcza. Świetnie radziły sobie z robótkami ręcznymi nasze panie policjantki – Agnieszka Drozd i Anna Karaś. Dopisali również przedstawiciele lokalnych mediów: panowie Jan Wolak (Portal Brzozowiana) i Andrzej Józefczyk (Nowe Podkarpacie). Było też liczne grono osób, które uczestniczyły w naszych warsztatach po raz pierwszy, bardzo się z tego cieszymy i już zapraszamy na kolejne przedsięwzięcia GDM.

Prace warsztatowe koordynowała pani Marta Krupa, a pan Roman Krupa działał tam, gdzie dla innych już było za trudno. Dziękujemy!

Dopełnieniem spotkania była wystawa fotografii Marcina Michańczyka pod tytułem – „Wsi spokojna, wsi wesoła”. Marcinowi udało się uchwycić w kadrze cały urok naszych pól w porze letniej, tuż przed żniwami.

A skoro w każdym kątku sali dominowały różne gatunki zbóż, była to świetna okazja, aby w przerwie nauczyć się je rozpoznawać. W botaników zamienili się najmłodsi uczestnicy warsztatów, którzy rysowali kłosy, aby tym lepiej zapamiętać, jak rozróżnić pszenicę od jęczmienia albo owies od żyta. Każdy botanik za swój rysunek został nagrodzony drobnym upominkiem.

Efekty pracy uczestników warsztatów najlepiej widać na fotografiach, ale spotkanie miało też inny cel, który w gruncie rzeczy dla Grupy jest tak samo ważny, jak doskonalenie technik wykonawczych – jest nim spotkanie samo w sobie, wspólna praca dzieci i dorosłych, po prosty bycie razem. I za to dziękujemy!

Ciąg dalszy nastąpi, gdyż wytworzone elementy trzeba złożyć w całość i przyozdobić wieńce w świeże rośliny i kwiaty, dlatego zapraszamy na drugie spotkania warsztatowe i w Grabownicy, i w Zmiennicy.

  • w Grabownicy 14 sierpnia o – 17.00 (sala KGW – Arka)
  • w Zmiennicy 16 sierpnia – również o 17.00 (sala OSP).

Zachęcamy do przyniesienia ze sobą ziół i kwiatów, abyśmy mogli wspólnie przygotować także wiązanki zielne.

Warsztaty wieńców dożynkowych w Grabownicy i Zmiennicy zostały dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Brzozowie.

Fotorelacja, fot. GDM

Warsztaty w Zmiennicy

Pierwsze z zaplanowanych warsztatów wieńców dożynkowych już za nami!

W ubiegły poniedziałek (05.08) realizatorzy projektu pn. „Wieńce dożynkowe dziadków i wnuczków” oraz liczna grupa utalentowanych mieszkańców Zmiennicy zebrała się w sali tamtejszej OSP i bez ociągania rozpoczęła tworzenie wieńca dożynkowego.

W ciągu 3 godzin powstały pierwsze misterne elementy, dla których materiałem wyjściowym były tradycyjnie: kłosy zbóż, ziarna i zioła. Obyczaj tworzenia wieńców jest stary, ale na warsztatach pracowali uczestnicy w każdym wieku – kilkuletnie dzieci, młodzież, mamy i babcie. Pracę w grupach koordynowała pani Marta Krupa z Orzechówki – niezawodna instruktorka, która nikomu nie pozwoliła się nudzić.

W przerwie na poczęstunek zebrani obejrzeli prezentację pani Ani Przystasz (GDM), która opowiedziała o związku święta Wniebowzięcia Maryi z dziękczynnym święceniem plonów oraz na przykładach wieńców z różnych części Polski przybliżyła ich symbolikę.

Grupa Dobra Myśl dziękuje za miłe przyjęcie, gościnność i wspólną pracę gospodyniom spotkania: pani Urszuli Tesznar, radnej miejskiej, pani Danucie Dziedzic, przewodniczącej Koła Gospodyń w Zmiennicy oraz wszystkim członkiniom Koła.

Dziękujemy też za miłą asystę ks. Józefowi Cieklińskiemu, proboszczowi zmiennickiej parafii, oraz panu Sylwestrowi Tesznarowi, sołtysowi wsi. Pisząca te słowa jest wdzięczna również za oprowadzenie po pięknym parku oraz za zwiedzenie świątyni.

Warsztaty, mające na celu kultywowanie tradycji Powiatu Brzozowskiego, są realizowane dzięki dofinansowaniu Starostwa Powiatowego w Brzozowie.

A już jutro spotykamy się w Grabownicy! Zapraszamy na warsztaty graboszczan i wszystkich chętnych! Dodatkową atrakcją spotkania będzie wystawa fotograficzna Marcina Michańczyka pt. „Wsi spokojna, wsi wesoła”.

Fotoreportaż ze Zmiennicy: