Złocone zbożem wieńce dziękczynne

Jak co roku w Święto Matki Boskiej Zielnej dwie grabownickie organizacje kobiece – Koło Gospodyń Wiejskich i Grupa Dobra Myśl – wykonały tradycyjne wieńce dożynkowe. Te piękne dzieła są podziękowaniem za wstawiennictwo Matki Bożej i dobre plony z naszych pól i ogrodów. Wspaniała to tradycja, której pielęgnowanie wymaga jednak niemałych zdolności artystycznych i zapobiegliwości, gdyż nie można się spóźnić ze zbiorem najpiękniejszych kłosów zbóż.

W tym roku panie z Koła Gospodyń Wiejskich wykonały wieniec w kształcie grabownickiej dzwonnicy, a Grupa Dobra Myśl zaprezentowała wiejską kapliczkę Maryjną. Po raz kolejny twórczynie zaskoczyły nas inwencją i kunsztem. Podziwiamy i gratulujemy!

Wieńce dożynkowe stanęły 15 sierpnia przed ołtarzem i można je będzie podziwiać jeszcze przynajmniej przez tydzień.

Od zaplecza…

Fot. Ola Haudek

Obejrzyjcie wieńce z poprzednich lat, które znajdują się w naszych wpisach, oto linki z tekstami i zdjęciami:
Wieńce 2021
Wieńce 2020
Wieńce 2019
Wieńce 2018
Wieńce 2015

Matce Boskiej w podzięce. Wieńce dożynkowe 2021

Święto Matki Bożej Zielnej to dziękczynne nabożeństwa i modlitwy skierowane do Matki Boskiej za opiekę nad ludźmi i ich plonami, za urodzaj. Wyrazem tej wdzięczności są też wieńce dożynkowe, które i w tym roku stanęły przed grabownickiem ołtarzem. Panie z naszego Koła Gospodyń Wiejskich wykonały misterną grotę Matki Bożej, a Grupa Dobra Myśl zaprezentowała święty krzyż, u którego podstawy spoczęły symbole chrześcijaństwa: ryby i chleb. Jest co podziwiać!

Wieniec po lewej: KGW, po prawej – GDM.

Gratulujemy projektantkom i realizatorkom pomysłu i przepięknego wykonawstwa.

Fot. Ola Haudek

Dzisiaj 2. spotkanie warsztatowe w Grabownicy

2. spotkanie warsztatowe

Przeddzień święta Matki Bożej Zielnej spotykamy się, aby złożyć wytworzone elementy wieńców w całość i przyozdobić je w świeże rośliny i kwiaty. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Dzisiaj warsztaty w Grabownicy, a w piątek (16.08) w Zmiennicy.

Zachęcamy do przyniesienia ze sobą ziół i kwiatów, abyśmy mogli wspólnie przygotować także wiązanki zielne.

Czas na wieńce dożynkowe – zapraszamy na warsztaty

Grupa Dobra Myśl oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Zmiennicy zapraszają na spotkania warsztatowe, w trakcie których wspólnie wykonamy z płodów naszych pól wieńce dożynkowe oraz wiązanki zielne.

Zapraszamy Wszystkich, którzy lubią prace ręczne i wesołe towarzystwo!

Projekt dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Brzozowie – DZIĘKUJEMY!

Bardzo się cieszymy, że w tym roku warsztaty będą realizowane w dwóch miejscowościach. Bowiem nowo powstałe Koło Gospodyń Wiejskich ze Zmiennicy przyłączyło się do nas i organizuje je u siebie.

W ramach 2 spotkań warsztatowych w Grabownicy i Zmiennicy wykonamy po 2 wieńce i wiązanki zielne. W trakcie pracy przewidzieliśmy przerwę na poczęstunek; obejrzymy też prezentację, która poszerzy naszą wiedzę na temat symboliki wieńców i ich historii.

W 2015 r. Grupa Dobra Myśl przeprowadziła pierwszy raz warsztaty wieńców dożynkowych. Wówczas w ciągu dwóch spotkań warsztatowych dzieci, młodzież i dorośli (głównie seniorzy) wykonali 3 wieńce dożynkowe. Co nas wówczas zaskoczyło – liczny udział dorosłych i dzieci oraz ogromne zaangażowanie jednych i drugich. Uznaliśmy więc, że warto te warsztaty powtórzyć i pokazać swoim dzieciom piękną tradycję, która w Brzozowskim jest nadal żywa. Wierzymy, że najlepszym sposobem zachowania tradycji jest włączenie do niej naszych dzieci. Dlatego serdecznie zapraszamy mamy i babcie ze swoimi pociechami w każdym wieku. Praca znajdzie się dla każdego :) Nuda nam nie grozi!

Matce Bożej w podzięce – wieniec dożynkowy GDM

Z potrzeby serca tworzy się wieńce. Tak właśnie było z naszym, który zaprojektowała i wykonała przy wsparciu koleżanek z Grupy – niezastąpiona Ania Przystasz. A nie było łatwo, bo przez długotrwałe deszcze z ładnym zbożem było kiepsko. Potem już tylko transport, czego zawsze się obawiamy, bo wieniec łatwo uszkodzić. Obyło się bez złych przygód i nasz dwustronny wieniec stanął przed grabownickim ołtarzem na chwałę i w podzięce Matce Bożej Zielnej.

Gratulujemy, Aniu, pomysłu, który z jednej strony realizuje tradycyjną symbolikę wieńców dożynkowych a z drugiej – pięknie nawiązuje do 100-lecia Odzyskania Niepodległości i święta Wojska Polskiego.

Kilka pamiątkowych fotek:

Kochani! Głosujemy na Rajd Świętojański!