Grabownickie Anioły 2019 – résumé

Dekanalny Konkurs Kolęd i Pastorałek w Grabownicy Starzeńskiej.

Świątynia w Grabownicy Starzeńskiej 26 stycznia 2019 roku rozbrzmiała śpiewem kolęd i pastorałek.

Z inicjatywy proboszcza parafii, ks. Jana Szmyda odbył się Dekanalny Konkurs Kolęd i Pastorałek. W organizację tego przedsięwzięcia włączyły się miejscowe duszpasterstwa, instytucje i stowarzyszenia: Akcja Katolicka, Rycerstwo Niepokalanej, Rada Duszpasterska, Szkoła Podstawowa, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska, Grupa Dobra Myśl, Koło Gospodyń Wiejskich. Konkurs rozgrywany był w trzech grupach wiekowych: przedszkolaki, dzieci z klas 0 -III oraz uczniowie z klas IV-VI; w kategoriach solistów i zespołów. Do udziału zgłosiło się 27 solistów i 11 zespołów (w tym 3 instrumentalne), łącznie około 80 uczestników z pięciu parafii Dekanatu Grabownickiego.

Był to dzień niezapomnianych wrażeń i doznań zarówno artystycznych jak i duchowych. Kolędy w wykonaniu dzieci są niepowtarzalne, dlatego wszystkich uczestników można uznać za zwycięzców. Zachwycili słuchaczy swoim śpiewem, grą na instrumentach i interpretacją, tym samym oddając chwałę Jezusowi. Należało jednak wyłonić najlepszych z najlepszych. Występy oceniało jury w składzie: Zofia Kielar ze Szkoły Muzycznej w Sanoku, Agnieszka Adamska z Muzeum Regionalnego w Brzozowie oraz ks. Bogdan Zajdel – proboszcz Parafii Jabłonka.

Oto jak przedstawiają się wyniki:

Kategoria soliści:

● W grupie przedszkolaków:
I miejsce:
Emilia Telesz (Humniska) „Nie płacz Jezu” – opiekun Bernardyna Kędra.

Wyróżnienie:
Milena Emilia Achirico Zarzyka występ z rodzicami (Obarzym, SP Dydnia).

● W grupie dzieci 0-III:
I miejsce:
Dominik Oleniacz (Grabownica) „Przylecieli tak śliczni anieli,” akompaniament: Tomasz Zdziebko (akordeon) – opiekun Teresa Galik.

Wyróżnienia:
Maria Sąsiadek (Grabownica) „Była noc”- opiekun Izabela Zając
Amelia Żelazko
(Humniska) „Od serca do ucha”– opiekun Bernardyna Kędra.
Wiktoria Dąbrowska (Pakoszówka) „Z narodzenia Pana”– opiekun Bernardyna Kędra.

● W grupie uczniów klas IV-VI Soliści
I miejsce:
Jakub Grządziel (Grabownica) „Od serca do ucha”- opiekun Elżbieta Błądzińska.

Wyróżnienie:
Natalia Korfanty (Grabownica) „Bóg się rodzi”- opiekun Elżbieta Błądzińska.

Kategoria Zespół wokalny

● W grupie dzieci 0 -III:
Aniołki z Trzeciej Klasy (Grabownica) „Aniołek najładniejszy” – opiekun Elżbieta Błądzińska.

● W grupie uczniów IV – VI:
Schola Boże Nutki (Humniska) „Złota Gwiazda Dawida”- opiekun Bernardyna Kędra.

Kategoria zespół instrumentalny

   I miejsce:
Trio Saksofonowe (Szkoła Muzyczna I stopnia w Dydni) „Dzisiaj w Betlejem”- opiekun Rafał Florek.

Nagroda publiczności:
Naomi Magda Achirico Zarzyka „Oj Maluśki, Maluśki” (Obarzym, SP Dydnia)

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody i dyplomy oraz wykonaną specjalnie na tę okazję statuetkę GRABOWNICKIE ANIOŁY, którą zaprojektował Zygmunt Kiepura z Grupy Dobra Myśl.

Podczas konkursu obecny był Dziekan Dekanatu Grabownickiego ks. Edward Stępień, a jego finał zaszczycił swoją obecnością ks. dr Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej w Przemyślu, który przekazał podziękowania w imieniu ks. Arcybiskupa Adama Szala.

Uroczystość prowadziła nauczycielka religii tutejszej szkoły pani Magdalena Pietrasz. Pięknym zwieńczeniem konkursu był występ kapeli „Tońko” z Dynowa, która zaprezentowała wiązankę kolęd kresowych.

Barbara Podulka

Organizatorzy serdecznie dziękuję Panu Szymonowi Stapińskiemu Burmistrzowi Brzozowa za przekazanie środków na wykonanie statuetek Grabownickich Aniołów.

Wyrazy wdzięczności kierujemy również do wszystkich darczyńców oraz osób, które swoim zaangażowaniem i pracą pomogli zrealizować to wartościowe przedsięwzięcie.

Nagrania pozyskane od publiczności:


Witamy w Nowym Roku!

Witamy w Nowym Roku – z wielką nadzieją, że będzie on dla nas wszystkich pomyślny, obfity w interesujące wydarzenia, a jeśli przyniesie zmiany – to tylko na lepsze :)

Grupa Dobra Myśl zaprasza do współpracy wszystkich zainteresowanych nowymi przedsięwzięciami, które ubogacą i uatrakcyjnią życie naszej wioski.

A co mamy w planach? Już w styczniu wraca do nas po latach konkurs kolęd, który cieszył się niegdyś dużym zainteresowaniem i wygląda na to, że i teraz tak będzie. Pomysłodawcą i gospodarzem wydarzenia, które odbędzie się 26 stycznia br., jest nasz ks. proboszcz, Jan Szmyd. W przygotowaniach wspomagają go grabownickie organizacje oraz dyrekcja i nauczyciele szkoły.

Za sprawą gospodarza konkurs zyskał też piękną nazwę: „Grabownickie Anioły 2019. Dekanalny konkurs kolęd i pastorałek”. Jeszcze ciągle można się zgłosić po uprzednim zapoznaniu się z regulaminem dostępnym u dyrektorów szkół (termin został przedłużony do 20.01).

Jutro dodamy nowe informacje, a dzisiaj chcielibyśmy przedstawić nagrodzone prace, które powstały w ramach minikonkursu przeprowadzonego w grabownickiej szkole. Zadaniem rysowników było stworzenie projektu głównego elementu graficznego plakatu „Grabownickich Aniołów”. Prace były wspaniałe, wszystkim dziękujemy z udział, ale jak to w konkursie – zwycięzca jest jeden i został nim Jakub Turoń z kl. Va. Gratulacje! Już jutro zobaczycie gotowy plakat z wkomponowanym rysunkiem Jakuba, a dzisiaj przedstawiamy oryginalną pracę:

Na tym jednak nie poprzestaliśmy, bo rysunki były świetne, dlatego przyznaliśmy też 7 wyróżnień. Oto one:

Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Zajdel (IVa), Kamila Ciepiela (VIa), Natalia Korfanty (Vb), Błażej Oleniacz (IVa), Gabriela Makowska (IVa), Olga Trela (IVa) i Oliwia Świątek (IVb). Gratulujemy!

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony, będzie przybywać nowości dla małych i dużych.