Tradycji stało się zadość – wieńce dożynkowe 2020

Wieńce dożynkowe – dziękczynne, dla Matki Bożej w podzięce za plony: zboża, owoce, warzywa, zioła i kwiaty, które z Jej pomocą wyhodowaliśmy i zebraliśmy. Tradycyjnie stanęły przed ołtarzem grabownickiej świątyni w święto Matki Bożej Zielnej.

Wieniec wykonany przez panie z grabownickiego Koła Gospodyń Wiejskich nawiązywał do naszej kapliczki i związanej z nią pięknej legendy o cudownym ozdrowieniu dziecka Cyganki. Stroskana matka żarliwie modliła się przy grabownickiej kapliczce o zdrowie dla dziecka i jej modlitwy Matka Boża wysłuchała. Odtąd kapliczka nazywana jest „cygańską”.

Drugi wieniec wykonała Grupa Dobra Myśl. Jak co roku zaprojektowała go członkini Ania Przystasz. Centralnym elementem naszego wieńca jest dzwon, który w swej symbolice nawołuje do modlitwy dziękczynnej do Matki Bożej Zielnej. Dźwięk dzwonu towarzyszył zawsze ważnym wydarzeniom, momentom dziejowym, szczególnej gotowości i w tym wymiarze nawiązuje do 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej i niewiarygodnego wysiłku Polaków, aby obronić odzyskaną niepodległość.

Przedstawiamy Wam kilka zdjęć z pracy nad wieńcami. Niestety ze względu na epidemię nie mogliśmy, jak wcześniej bywało, zaprosić Was do wspólnych warsztatów. Miejmy nadzieję, że za rok będzie to możliwe. W tych niewesołych okolicznościach tym raźniej przyjęłyśmy zaproszenie pań z koła gospodyń, aby wieńce wykonać wspólnie, w siedzibie KGW. Tak też się stało i dziękujemy za te pracowite i przemiłe spotkania.

Podziękowania kierujemy też do osób, które umożliwiły nam zebranie zbóż do wieńców na swoich polach, za transport do kościoła, a Księdzu Proboszczowi za poświęcenie wieńców i życzliwe słowa.

Wieńce – to naprawdę Dobra Myśl!