Grabownickie Anioły – fotorelacja + wyniki konkursu

Laureaci

Przedszkole soliści:
I miejsce Emilia Telesz Nie płacz Jezu – opiekun Bernardyna Kędra (Humniska)
Wyróżnienie:
Milena Emilia Achirico-Zarzyka występ z rodzicami (Obarzym, SP Dydnia)

Soliści klasy 0-III
I miejsce Dominik Oleniacz (Grabownica), akompaniament: Tomasz Zdziebko, Przylecieli tak śliczni anieli – opiekun Teresa Galik
Wyróżnienia:
Maria Sąsiadek (Grabownica) – opiekun Izabela Zając, Była noc
Amelia Żelazko (Humniska) – opiekun Bernardyna Kędra, Od serca do ucha
Wiktoria Dąbrowska (Pakoszówka) – opiekun Bernardyna Kędra, Z narodzenia Pana

Zespół klasy 0-III
Aniołki z Trzeciej Klasy (Grabownica) – opiekun Elżbieta Błądzińska, Aniołek najładniejszy
Wyróżnienie:
Małe Koło Muzyczne z Niebocka, opiekun Jadwiga Rajtar-Żaczek

Kategoria IV-VI klasa

Soliści
I miejsce Jakub Grządziel – opiekun Elżbieta Błądzińska, Od serca do ucha (Grabownica)

Nagroda publiczności:
Naomi Magda Achirico-ZarzykaOj Maluśki, Maluśki (Obarzym,
SP Dydnia)

Wyróżnienie:
Natalia Korfanty – opiekun Elżbieta Błądzińska, Bóg się rodzi (Grabownica)

Zespół wokalny
I miejsce – Schola Boże Nutki – opiekun Bernardyna Kędra, Złota Gwiazda Dawida (Humniska)
Wyróżnienie:
Trio Saksofonowe (Szkoła Muzyczna I stopnia w Dydni, opiekun Rafał Florek, Dzisiaj w Betlejem

Fotorelacja GDM

Statuetki dla zwycięzców

Przedstawiamy statuetkę Grabownickich Aniołów 2019!

Zaprojektował ją Zygmunt Kiepura (GDM) – dziękujemy! Autorowi wspaniale udało się zawrzeć w pięknej, subtelnej i zwięzłej formie to, co z nazwą konkursu, kolędowaniem i Grabownicą powinno się kojarzyć. Statuetki zostały wykonane z grubej pleksi i naniesiono na nie grawer. Mają wymiary ok. 15 x 10 cm. Jutro zobaczycie jej na żywo, po tym jak pod sklepieniem naszego kościoła rozlegnie się bożonarodzeniowe muzykowanie młodych śpiewaków. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy!

Grabownickie Anioły 2019 – statuetka. Autor projektu – Zygmunt Kiepura
Grabownickie Anioły 2019 – statuetka. Autor projektu – Zygmunt Kiepura

Grabownickie Anioły – program konkursu

Sobotni konkurs zapowiada się imponująco. Uczestnicy wystąpią solowo i w zespołach, jest ponad 90. Będą występy z podkładem, z akompaniamentem instrumentów oraz popisy instrumentalne. Zatem warto zaplanować sobotę z uwzględnieniem Grabownickich Aniołów. Podajemy program koncertu konkursowego.

  • 8.00 – Msza Święta
  • 9.00 – Występy solistów i zespołów – KATEGORIA PRZEDSZKOLE
  • 10.30 – Wręczenie nagród w KATEGORII PRZEDSZKOLE + poczęstunek dla wykonawców
  • 11.00 – Występy solistów i zespołów – KATEGORIA 0–III
  • 13.30 – Wręczenie nagród w KATEGORII 0–III + poczęstunek dla wykonawców
  • ok. godz. 14.00 – Gość Specjalny – Kapela Tońko z Dynowa
  • Przerwa do godziny 15.00
  • 15.00 – Występy solistów i zespołów KATEGORIA IV–VI
  • 17.30 – Wręczenie nagród w KATEGORII IV–VI + poczęstunek dla wykonawców

Prosimy uwzględnić, że jest to orientacyjny czas i może trochę
ulec zmianie.

ZAPRASZAMY

Witamy w Nowym Roku!

Witamy w Nowym Roku – z wielką nadzieją, że będzie on dla nas wszystkich pomyślny, obfity w interesujące wydarzenia, a jeśli przyniesie zmiany – to tylko na lepsze :)

Grupa Dobra Myśl zaprasza do współpracy wszystkich zainteresowanych nowymi przedsięwzięciami, które ubogacą i uatrakcyjnią życie naszej wioski.

A co mamy w planach? Już w styczniu wraca do nas po latach konkurs kolęd, który cieszył się niegdyś dużym zainteresowaniem i wygląda na to, że i teraz tak będzie. Pomysłodawcą i gospodarzem wydarzenia, które odbędzie się 26 stycznia br., jest nasz ks. proboszcz, Jan Szmyd. W przygotowaniach wspomagają go grabownickie organizacje oraz dyrekcja i nauczyciele szkoły.

Za sprawą gospodarza konkurs zyskał też piękną nazwę: „Grabownickie Anioły 2019. Dekanalny konkurs kolęd i pastorałek”. Jeszcze ciągle można się zgłosić po uprzednim zapoznaniu się z regulaminem dostępnym u dyrektorów szkół (termin został przedłużony do 20.01).

Jutro dodamy nowe informacje, a dzisiaj chcielibyśmy przedstawić nagrodzone prace, które powstały w ramach minikonkursu przeprowadzonego w grabownickiej szkole. Zadaniem rysowników było stworzenie projektu głównego elementu graficznego plakatu „Grabownickich Aniołów”. Prace były wspaniałe, wszystkim dziękujemy z udział, ale jak to w konkursie – zwycięzca jest jeden i został nim Jakub Turoń z kl. Va. Gratulacje! Już jutro zobaczycie gotowy plakat z wkomponowanym rysunkiem Jakuba, a dzisiaj przedstawiamy oryginalną pracę:

Na tym jednak nie poprzestaliśmy, bo rysunki były świetne, dlatego przyznaliśmy też 7 wyróżnień. Oto one:

Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Zajdel (IVa), Kamila Ciepiela (VIa), Natalia Korfanty (Vb), Błażej Oleniacz (IVa), Gabriela Makowska (IVa), Olga Trela (IVa) i Oliwia Świątek (IVb). Gratulujemy!

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony, będzie przybywać nowości dla małych i dużych.

 

 

 

 

 

 

Odnowił oblicze tej ziemi – spotkanie wspomnieniowe o św. Janie Pawle II

Dokładnie 40 lat temu na ekranach czarno-białych telewizorów Polaków ukazał się balkon bazyliki św. Piotra i usłyszeliśmy „Habemus papam”, a chwilę później stanął na nim Karol Wojtyła. Kardynał z Polski zasiadł na Stolicy Piotrowej, mówiąc o sobie „wezwany z dalekiego kraju”. Jakże wówczas „dalekiego”, chociaż położonego w środku Europy! Kraju, w którym wegetował Jego Naród stłamszony wieloletnim komunistycznym reżimem. I poczuliśmy, że obluzował się pierwszy kamień muru, który dzielił nas od świata i od wolności.

Rok później papież Polak, mimo piętrzonych przez komunistyczne władze trudności, przybył z pierwszą pielgrzymką do Ojczyzny. 2 czerwca 1979 roku, na placu Zwycięstwa w Warszawie (obecnie plac Piłsudskiego), pośród wiwatującego tłumu, padły znamienne słowa:

Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

I wszyscyśmy zrozumieli, co mają dla nas te słowa znaczyć: odnowę duchową i wezwanie do walki z ustrojem totalitarnym. I obluzowały się kolejne kamienie znienawidzonego systemu… Rok później powstała „Solidarność”, a ostatnie dwa zdania wezwania Ojca Świętego stały się jej sztandarowym hasłem. Zaczął się dla nas nowy etap – odrzuciliśmy bezsilność i podjęliśmy walkę z biedą, niesprawiedliwością, cenzurą i manipulacją.

Nadeszły jeszcze trudne lata: stan wojenny, internowania, ale już nie sposób było nas zawrócić z drogi do niepodległości i demokracji. Nasza nadzieja na lepszy los miała swoje źródło w Rzymie. W końcu kamienny mur nie wytrzymał i jak lawina runął.

Myśleć niepodległość, to widzieć i pamiętać „długi łańcuch ludzkich istnień, połączony myślą prostą, żeby Polska była Polską”. Nasz papież, św. Jan Paweł II, jest jego najjaśniejszym ogniwem.

Z taką intencją Grupa Dobra Myśl, we współudziale dyrekcji i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Grabownicy, przygotowała spotkanie wspomnieniowe poświęcone Ojcu Świętemu, które odbyło się 14 października w sali OSP. Wpisało się ono w program „Wspólne dobro – niepodległość”, który Grupa realizuje z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Scenariusz spotkania przygotowała Anna Przystasz z pomocą Anny Szuby, kładąc w nim akcent na twórczość poetycką Jana Pawła II i zarazem przywołując najważniejsze wydarzenia pontyfikatu. Z miłym słowem powitania zwrócił się do zebranych Stanisław Pilszak, zastępca burmistrza Brzozowa. Program poprowadziła Aleksandra Haudek, prezes GDM.

Zebrani usłyszeli fragmenty utworów poetyckiej oraz posłannictwa Jana Pawła II w wykonaniu grabownickiej młodzieży. Były też piosenki lubiane przez Jana Pawła II i te, z myślą o nim napisane. Wykonał je zespół „Turystyczne Śpiewogranie” pod kierunkiem Gabrieli Kiepury i Agnieszki Prugar. Występom towarzyszyła wkomponowana w program bogata prezentacja multimedialna, zawierająca zdjęcia z całego życia papieża: posługi kapłańskiej w Polsce, wędrówek po ukochanych Tatrach, z licznych pielgrzymek. Wróciły wspomnienia, nie obyło się bez wzruszeń. Klimat spotkania dopełniała scenografia wykonana przez Magdalenę Stachurę. Nad stroną techniczną czuwali: nauczyciel Bartłomiej Zajdel wraz z uczniem Miłoszem Pierożakiem.

W drugiej części spotkania swoimi wspomnieniami związanymi z pielgrzymką Ojca Świętego do Krosna w 1997 roku podzielił się z zebranymi redaktor Andrzej Józefczyk. Dziennikarz „Nowego Podkarpacia” relacjonował wówczas przygotowania do pielgrzymki oraz samą pielgrzymkę na łamach „NP”. Jego opowieść urozmaicały unikatowe fotografie zrobione wówczas „od kulis”. Bardzo ciekawie o pobycie Jana Pawła II w Krośnie i Dukli opowiadał również ks. Jan Szmyd, proboszcz grabownickiej parafii. Zaprezentował też bardzo cenną dla siebie pamiątkę – otrzymany z rąk Ojca Świętego medal papieski. Na koniec panie z GDM zaserwowały słodki poczęstunek – kremówki, oczywiście. Wprawdzie nie pochodziły z Wadowic, ale z brzozowskiej cukierni Wacława Bieńczaka, ale były równie pyszne.

Spotkanie objął swym patronatem Burmistrz Brzozowa. Oprócz już wymienionych, wzięli w nim udział: radny miejski Szymon Stapiński, sołtys wsi Dominik Arendarczyk, dyrektor szkoły Mariusz Hałasik i zastępca dyrektora Małgorzata Zimoń, dyrektor przedszkola w Grabownicy Monika Szczepek, wikary ks. Tomasz Mozgowoj. Licznie stawili się przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych i zaprzyjaźnieni społecznicy: Bogusława Krzywonos (Salonik w Krzywem Zwierciadle), Zofia Olejko (kierownik zespołu „Graboszczanie”), Halina Kościńska (emerytowana dyr. Muzeum Regionalnego w Brzozowie), Barbara Kuczma (przewodnicząca grabownickiego KGW), Jan Suwała (prezes OSP w Grabownicy), Piotr Sobaś (naczelnik OSP w Grabownicy), Tadeusz Stępień (prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska), Antoni Mazur.

Dopisała również publiczność, której Grupa Dobra Myśl dziękuje za wszystkie ciepłe słowa.

Aleksandra Haudek, GDM

Zapraszamy do wspólnego z nami świętowania 100-lecia niepodległości – 11 listopada!

Fot. GDM, J. Szałajko