Odnowił oblicze tej ziemi – spotkanie wspomnieniowe o św. Janie Pawle II

Dokładnie 40 lat temu na ekranach czarno-białych telewizorów Polaków ukazał się balkon bazyliki św. Piotra i usłyszeliśmy „Habemus papam”, a chwilę później stanął na nim Karol Wojtyła. Kardynał z Polski zasiadł na Stolicy Piotrowej, mówiąc o sobie „wezwany z dalekiego kraju”. Jakże wówczas „dalekiego”, chociaż położonego w środku Europy! Kraju, w którym wegetował Jego Naród stłamszony wieloletnim komunistycznym reżimem. I poczuliśmy, że obluzował się pierwszy kamień muru, który dzielił nas od świata i od wolności.

Rok później papież Polak, mimo piętrzonych przez komunistyczne władze trudności, przybył z pierwszą pielgrzymką do Ojczyzny. 2 czerwca 1979 roku, na placu Zwycięstwa w Warszawie (obecnie plac Piłsudskiego), pośród wiwatującego tłumu, padły znamienne słowa:

Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

I wszyscyśmy zrozumieli, co mają dla nas te słowa znaczyć: odnowę duchową i wezwanie do walki z ustrojem totalitarnym. I obluzowały się kolejne kamienie znienawidzonego systemu… Rok później powstała „Solidarność”, a ostatnie dwa zdania wezwania Ojca Świętego stały się jej sztandarowym hasłem. Zaczął się dla nas nowy etap – odrzuciliśmy bezsilność i podjęliśmy walkę z biedą, niesprawiedliwością, cenzurą i manipulacją.

Nadeszły jeszcze trudne lata: stan wojenny, internowania, ale już nie sposób było nas zawrócić z drogi do niepodległości i demokracji. Nasza nadzieja na lepszy los miała swoje źródło w Rzymie. W końcu kamienny mur nie wytrzymał i jak lawina runął.

Myśleć niepodległość, to widzieć i pamiętać „długi łańcuch ludzkich istnień, połączony myślą prostą, żeby Polska była Polską”. Nasz papież, św. Jan Paweł II, jest jego najjaśniejszym ogniwem.

Z taką intencją Grupa Dobra Myśl, we współudziale dyrekcji i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Grabownicy, przygotowała spotkanie wspomnieniowe poświęcone Ojcu Świętemu, które odbyło się 14 października w sali OSP. Wpisało się ono w program „Wspólne dobro – niepodległość”, który Grupa realizuje z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Scenariusz spotkania przygotowała Anna Przystasz z pomocą Anny Szuby, kładąc w nim akcent na twórczość poetycką Jana Pawła II i zarazem przywołując najważniejsze wydarzenia pontyfikatu. Z miłym słowem powitania zwrócił się do zebranych Stanisław Pilszak, zastępca burmistrza Brzozowa. Program poprowadziła Aleksandra Haudek, prezes GDM.

Zebrani usłyszeli fragmenty utworów poetyckiej oraz posłannictwa Jana Pawła II w wykonaniu grabownickiej młodzieży. Były też piosenki lubiane przez Jana Pawła II i te, z myślą o nim napisane. Wykonał je zespół „Turystyczne Śpiewogranie” pod kierunkiem Gabrieli Kiepury i Agnieszki Prugar. Występom towarzyszyła wkomponowana w program bogata prezentacja multimedialna, zawierająca zdjęcia z całego życia papieża: posługi kapłańskiej w Polsce, wędrówek po ukochanych Tatrach, z licznych pielgrzymek. Wróciły wspomnienia, nie obyło się bez wzruszeń. Klimat spotkania dopełniała scenografia wykonana przez Magdalenę Stachurę. Nad stroną techniczną czuwali: nauczyciel Bartłomiej Zajdel wraz z uczniem Miłoszem Pierożakiem.

W drugiej części spotkania swoimi wspomnieniami związanymi z pielgrzymką Ojca Świętego do Krosna w 1997 roku podzielił się z zebranymi redaktor Andrzej Józefczyk. Dziennikarz „Nowego Podkarpacia” relacjonował wówczas przygotowania do pielgrzymki oraz samą pielgrzymkę na łamach „NP”. Jego opowieść urozmaicały unikatowe fotografie zrobione wówczas „od kulis”. Bardzo ciekawie o pobycie Jana Pawła II w Krośnie i Dukli opowiadał również ks. Jan Szmyd, proboszcz grabownickiej parafii. Zaprezentował też bardzo cenną dla siebie pamiątkę – otrzymany z rąk Ojca Świętego medal papieski. Na koniec panie z GDM zaserwowały słodki poczęstunek – kremówki, oczywiście. Wprawdzie nie pochodziły z Wadowic, ale z brzozowskiej cukierni Wacława Bieńczaka, ale były równie pyszne.

Spotkanie objął swym patronatem Burmistrz Brzozowa. Oprócz już wymienionych, wzięli w nim udział: radny miejski Szymon Stapiński, sołtys wsi Dominik Arendarczyk, dyrektor szkoły Mariusz Hałasik i zastępca dyrektora Małgorzata Zimoń, dyrektor przedszkola w Grabownicy Monika Szczepek, wikary ks. Tomasz Mozgowoj. Licznie stawili się przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych i zaprzyjaźnieni społecznicy: Bogusława Krzywonos (Salonik w Krzywem Zwierciadle), Zofia Olejko (kierownik zespołu „Graboszczanie”), Halina Kościńska (emerytowana dyr. Muzeum Regionalnego w Brzozowie), Barbara Kuczma (przewodnicząca grabownickiego KGW), Jan Suwała (prezes OSP w Grabownicy), Piotr Sobaś (naczelnik OSP w Grabownicy), Tadeusz Stępień (prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska), Antoni Mazur.

Dopisała również publiczność, której Grupa Dobra Myśl dziękuje za wszystkie ciepłe słowa.

Aleksandra Haudek, GDM

Zapraszamy do wspólnego z nami świętowania 100-lecia niepodległości – 11 listopada!

Fot. GDM, J. Szałajko

Krótko i na temat

Będzie jak w tytule…
Zdecydowałam się kandydować na Radną Miasta i Gminy Brzozów.
Jestem na liście niezależnego Komitetu Wyborczego Wyborców „Zmiana dla Rozwoju”.

Moja decyzja wynika z kilkuletniej obserwacji niejako od środka naszej grabownickiej rzeczywistości. Działając w Grupie Dobra Myśl, zebrałam wiele spostrzeżeń, otarłam się o sporo niedogodności, dosięgły i mnie problemy, które zbyt długo czekają na pozytywne rozwiązanie. I chociaż nie jestem skora do narzekania, to parę rzeczy trzeba zmienić. Chętnie spróbuję do tego przyłożyć rękę. Rzecz jasna, z Waszą pomocą:)

Jestem administratorem tej strony, uważam jednak, że Grupa to Grupa, a wybory to wybory. Dlatego to jedyny post, jaki na ten temat tutaj zamieszczam. Jeśli chcielibyście poznać moje zamierzenia i program komitetu, z którego startuję, to zapraszam w najbliższą niedzielę na spotkanie oraz do odwiedzania mojej strony: kandyduje.grabownica.pl, gdzie sukcesywnie będę zamieszczać materiały i informacje.

Pozdrawiam
Ola Haudek

Co warto wiedzieć o dziedziczeniu? – zapraszamy na spotkanie z prawnikiem

Grupa Dobra Myśl na czas jesienny przygotowuje dla graboszczan i wszystkich zainteresowanych z sąsiednich miejscowości kilka spotkań tematycznych. Tematyka bardzo różnorodna, konwencja – nasza ulubiona – kawiarenki. Wszystkie spotkania łączy jeden cel – spotykajmy się, zdobywajmy przydatną wiedzę, bawmy się wspólnie, kultywujmy tradycję, korzystajmy z dóbr kultury. Chcielibyśmy, aby rok 2018 zapisał się na długo w pamięci, bo w końcu nie co roku obchodzimy tak doniosły jubileusz – 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Cieszmy się złotą, polską jesienią, cieszmy się wolnym krajem.

Mamy nadzieję, że nasze propozycje, o których będziemy sukcesywnie informować, przypadną Wam do gustu. A więc zaczynamy!

Pierwsze spotkanie już w najbliższą sobotę – tematyka ciekawa i BARDZO WAŻNA – dziedziczenie.

Każdy z nas będzie kiedyś spadkobiercą, kiedyś spadkodawcą – takie jest życie. Ważne, aby zawczasu pomyśleć, jak zadysponować dorobkiem naszego życia, a więc jak np. napisać ważny testament.

Polskie prawo spadkowe jest tak skonstruowane, że możemy się stać spadkobiercami nawet po bardzo dalekich krewnych, o których często nic nie wiemy. Jeśli spadek jest na plus, bywa miłą niespodzianką, jeśli na minus – mogą pojawić się problemy. Te problemy stają się jeszcze poważniejsze, jeśli dotyczą nieletnich. Jednak można się przed nimi zabezpieczyć.

Jeśli macie przeprowadzić sprawę spadkową, a nie wiecie jak się za to zabrać – z pewnością na naszym spotkaniu uzyskacie praktyczne podpowiedzi, np. kiedy lepszym rozwiązaniem jest sąd spadku, kiedy sporządzenie poświadczenia dziedziczenia u notariusza.

Jeśli spodziewacie się, że w kręgu Waszej rodziny mogą pojawić się problemy z dziedziczeniem, a więc m.in. z zachowkiem, długami. Jeśli nie ma innej rady i trzeba odrzucić spadek, a macie małoletnie dzieci – koniecznie przyjdźcie na to spotkanie.

Wykład wygłosi i odpowie na Państwa pytania bardzo miła i kompetentną osoba – pani Aneta Bajger-Gołębiowska, radca prawny z sanockiej kancelarii. Skupi się na najważniejszych aspektach dziedziczenia, a wszystko po to, abyśmy zaoszczędzili sobie i swoim bliskim problemów w przyszłości.

Serdecznie zapraszamy!
GDMPS. Nadal trwa rywalizacja o zdobycie środków finansowych na lokalną inicjatywę – Konkurs Herosi Przedsiębiorczości.
Prosimy Was o głosowanie na nasz Rajd Świętojański!
To konkurs dla wytrwałych (koniec dopiero 14.10) – pokażmy, że nie łatwo nas zmęczyć :) Troszkę spadliśmy w weekend, ale 10 tys. nadal jest w zasięgu ręki.
Bardzo na Was liczymy i dziękujemy za Wasze głosy :)
Tu link do naszej inicjatywy: https://www.herosiprzedsiebiorczosci.pl/project/rajd-swietojanski-sciezka-slowianskiej-legendy/
A tutaj podajemy, jak głosować z paragonem, czyli zdobyć dla Rajdu nie 1 głos, ale aż 10: http://rajd.grabownica.pl/2018/maly-spadek-ale-nadal-strona-glowna-herosow-przedsiebiorczosci/?preview_id=2838&preview_nonce=8788e96d63&_thumbnail_id=-1&preview=true

8. dzień głosowania na Rajd Świętojański

Drodzy Przyjaciele Dobrej Myśli!

Prosimy o głosy w głosowaniu! Konkurs Herosi Przedsiębiorczości.

Głosuje cała Polska, a zgłoszonych jest ponad 400 inicjatyw. My ubiegamy się o grant 10 tys. zł i na razie mamy ogromne szanse, bo jesteśmy w czołówce, ale konkurencja nie śpi. Prosimy o Wasze głosy, aby Rajd Świętojański, nasza największa inicjatywa skierowana do dzieci i młodzieży z naszych stron, uzyskała super-dofinansowanie.

Wszystkie informacje o konkursie podajemy na stronie rajd.grabownica.pl

Z góry bardzo dziękujemy i pozdrawiamy!
GDM

A oto konkursowy plakat:

 

Matce Bożej w podzięce – wieniec dożynkowy GDM

Z potrzeby serca tworzy się wieńce. Tak właśnie było z naszym, który zaprojektowała i wykonała przy wsparciu koleżanek z Grupy – niezastąpiona Ania Przystasz. A nie było łatwo, bo przez długotrwałe deszcze z ładnym zbożem było kiepsko. Potem już tylko transport, czego zawsze się obawiamy, bo wieniec łatwo uszkodzić. Obyło się bez złych przygód i nasz dwustronny wieniec stanął przed grabownickim ołtarzem na chwałę i w podzięce Matce Bożej Zielnej.

Gratulujemy, Aniu, pomysłu, który z jednej strony realizuje tradycyjną symbolikę wieńców dożynkowych a z drugiej – pięknie nawiązuje do 100-lecia Odzyskania Niepodległości i święta Wojska Polskiego.

Kilka pamiątkowych fotek:

Kochani! Głosujemy na Rajd Świętojański!

Nasza Kasia w Radio Rzeszów

W najbliższą sobotę (16.6) do Brzozowa przyjeżdża Polskie Radio Rzeszów .
W audycji na żywo pt. Wolna Sobota usłyszymy rozmowy z ciekawymi osobach z Brzozowa i okolic. Warto mieć włączone odbiorniki między 9.00 a 12.00, a już w szczególności trzeba nadstawić uszu o godzinie 10.00, kiedy wystąpi najsłodsza graboszczanka – Kasia Rakoczy. Będzie opowiadać
o Słodkościach Pysznościach z naszego regionu, a kto jak kto, ale ta dziewczyna zna temat od podszewki.

Audycji można wysłuchać w radio na częstotliwości 90,5 MHz oraz w internecie na https://www.radio.rzeszow.pl/. Kasia zapowiada, że jak zawsze u niej będzie mega słodko :)

Warto dodać, że nasza cukierniczka od niedawna prowadzi bloga – Fanpage na FB pod nazwą Słodkości Pyszności. Przedstawia swoje kulinarne eksperymenty, a przy tym udziela bardzo cennych, praktycznych rad co do wyrobu ciast. Naprawdę warto do niej zajrzeć. Chociaż chyba najlepiej wprosić się na ciacho ;)

fot. Fijałkowska/Łabudzki

Jesteśmy na Rajdzie

A właściwie będziemy w sobotę, ale przygotowania idą pełną parą.
Więcej znajdziecie na stronie rajdowej: rajd.grabownica.pl

Teraz jednak serdecznie Was zapraszamy do uczestnictwa w niezwykłej uroczystości nadania imienia naszemu pięknemu drzewu – dębowi na wzgórzu kościelnym.

To początek naszego wspólnego świętowania z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Nie może Was zabraknąć :)